След натрупан опит вече спокойно можем да заявим, че Apple е на второ място по отношение на брой платени абонати сред доставчиците на музикални стрийминг услуги. Въпреки че гигант в информационните технологии като Apple прави революционни промени в цифровата музика още от самото начало, тяхната стрийминг услуга Apple Music навършва едва 5 години. Появата на iPod през 2001 г. е не само основата за големия успех на iPhone, но и на начина, по-който слушаме музика днес. По случай рождения ѝ ден да видим какво е постигнала услугата Apple Music досега и да го отбележим с 4-месечен безплатен пробен период.*
Началото
Музикалната стрийминг услуга на Apple стартира на 30 юни 2015 г. в конкуренция с наложили се гиганти като Spotify, които към онзи момент имат 75 милиона потребители, или Deezer, които са на пазара още от 2007 г. Създадена чрез сливане на iTunes Radio и Beats Music – Apple Music също има предимство: потребителите на iPhone и Mac са по-голяма потенциална аудитория от тази на конкурентите.
Прогнозите се оказват верни: според анализа на списание Fortune от януари 2016 г. Apple Music достига 10 милиона платени абонати. Apple постига това само за 6 месеца. Доста впечатляващо, като се има предвид, че на Spotify са им били необходими 6 години. Услугата е доусъвършенствана през годините, а броят на потребителите непрекъснато расте. Към края на миналата година те надминават 68 милиона. Макар и след Spotify с техните 100 милиона потребители, Apple (за разлика от шведската компания) жъне финансови успехи през последните години, което ще им осигури още по-светло бъдеще. Към момента Apple Music предлага повече от 60 милиона песни – доста повече от каталога на конкурентите си. Според последните данни Spotify разполага с едва 50 милиона песни.
Добро постижение на рожденика! Не случайно 68 милиона потребители са се спрели на Apple Music, но да видим за какво точно отиват парите ни.
Beats 1
Една от любимите ми функции в Apple Music е, че предлага предавания и плейлисти, подбрани от реални хора, а не от алгоритми. Полагат се големи усилия специално представеното съдържание в приложението да е лично избирано от музикални специалисти.
Най-уникалната функция на услугата безспорно е Beats 1 – уеб радио, предаващо денонощно и достъпно само чрез Apple Music. Предаванията на живо се излъчват от студиа в Лос Анджелис, Ню Йорк и Лондон, които се редуват и осигуряват разнообразие. Част от програмата им включва създадени от диджеи плейлисти и различни специални шоу програми, които често се водят от самите изпълнители.
Като стана въпрос за радио – от дебюта на iOS 13 досега Apple Music предлага над 100 000 радиостанции на живо по целия свят. Кажете на Siri да ви пусне любимия ви местен канал. Опитайте. Струва си.
Слушане от всяко интелигентно устройство, в колата или у дома
Ако притежавате устройство с iOS, Apple Music вече е вашият плейър по подразбиране. Но не само в iOS – Apple Music е достъпна и от всички устройства на Apple, включително iPad, Apple Watch, Apple TV, компютрите Mac, а също и чрез интелигентния високоговорител HomePod, който за съжаление не се предлага за нас. Приложението е съвместимо с CarPlay и лесно може да го ползвате в автомобила си.
Не е изненада, че Apple Music е едно от малкото приложения, които работят и извън екосистемата на Apple. Може да го ползвате от персонални компютри чрез iTunes или направо от браузър, но също и от Android, като го свалите директно от Google Play Store. Структурата и навигацията на приложението е почти идентична и на двете платформи. Единствената разлика е разположението на иконата за търсене: горе при Android и долу при iOS.
Потребителският интерфейс е разделен на 4 части, които извиквате чрез долната навигационна лента. В Library се намират всичките ви песни. Това е личната ви колекция от музикални произведения, които сте харесали или запазили. Ако харесате някое парче, което чуете, просто докоснете трите точки до заглавието и след това бутона Add to Library +. Придвижването из колекцията ви е лесно и интуитивно. Структурата може да ви се стори позната, защото всичко е като при доскорошния iTunes. Тук ще видите и наскоро добавената от вас музика, така че лесно можете да продължите оттам, докъдето сте стигнали. Създадените тук плейлисти лесно могат да се споделят с роднини и приятели.
Избрани плейлисти, които се актуализират ежедневно
Следващият раздел е For You и тук нещата стават интересни. Ако търсите нова музика, тук ще прекарате повечето от времето си. Въз основа на музикалните ви навици интелигентните алгоритми на Apple Music ви предлагат изпълнители, песни и плейлисти, които ще ви харесат. В този раздел ще видите и последно слушаната музика, а ако превъртите по-надолу в раздела, ще се покажат и предложения въз основа на слушаните досега жанрове, плейлисти и изпълнители.
Следващият раздел е Browse, който е и страницата, която виждаме веднага след отваряне на приложението. Тук не е представено персонализирано съдържание, а нова и популярна музика, както и уникалните плейлисти, за които вече споменахме.
Вместо компилации, базиращи се на личния ви вкус, тук ще откриете класации от типа „Top 100“ – от най-популярните 100 парчета по света до 100-те най-слушани в България например. Може да ползвате раздела Browse, за да откриете нови парчета, да се запознаете с различни жанрове и да слушате интервюта от Beats 1. Най-отдолу на страницата се показват кои албуми предстоят да излязат.
Последният раздел е Radio, където ще намерите каналите на уеб радиостанции. Все някъде по света някой DJ пуска музика на живо. Трябва само да изберете предпочитания канал. Изпуснали се някое DJ шоу? Няма проблем. Можете да слушате записите от миналите предавания. Тук ще откриете и кратка програма, така че да пуснете желаното от вас радио.
Текстове на песни по време на изпълнението им
Интеграцията с Genius Lyrics означава, че имате достъп до хиляди текстове на песни направо в Apple Music. Просто пуснете някоя песен и натиснете иконата за текста долу вляво. Благодарение на синхронизацията можете да следите текста на песента в реално време и да пеете заедно с изпълнителя.
През ноември 2019 Apple Music добави нова услуга, наречена Replay. В зависимост от това, което сте слушали, Replay подрежда най-слушаната от вас музика по години – чак до 2015 г. Освен плейлистите Replay извежда интересни данни и статистика за музикалните ви навици. Тази функция е особено интересна за дългогодишните потребители, но тъй като съдържанието се актуализира непрекъснато, не е нужно новите потребители да чакат цяла година, за да ползват функцията. Просто посетете music.apple.com/replay.
С две думи, Apple Music е всичко за музиката. И не случайно. Създаден е от меломани за меломани. Надявам се, че следващите 5 години ще бъдат също толкова успешни като първите 5.
60 милиона песни сега са безплатни за цели 4 месеца. Звучи супер, нали?
Ако ви хареса казаното досега за Apple Music, изпробвайте услугата. При това цели 4 месеца безплатно. Трябва само да щракнете върху връзката по-долу, за да получите код за безплатно пробване.
*4-месечната промоция е само за нови абонати, но ако вече сте ползвали трите безплатни месеца, предлагани от Apple, все още може да се възползвате от допълнителния безплатен месец.
Какво става след изтичането на четирите месеца?
Ако ви харесва услугата, не е нужно да правите нищо. След изтичането на пробния период, платеният абонамент започва автоматично. Така ще може да се възползвате от всички предимства срещу месечна такса от 8,99 лв., заплащана с картата, свързана с профила ви в Apple.
Освен личния абонамент, има също и абонамент за учащи и семеен абонамент съответно за 4,49 лв. и 13,99 лв. на месец. Семейният абонамент е с достъп за до 6 потребители, така че ако има някого, с когото да го споделите, предложението не е за изпускане.
Ако все пак Apple Music не ви допада, не сте длъжни да се обвързвате с абонамент. По всяко време през тези 4 месеца можете да се откажете от услугата и няма да плащате след това.